Pyrintöläiset menestyksekkäinä Munahölkässä - 13 juoksijaa, 4 pronssia!

Aurinkoinen sää houkutteli Munahölkkään ennätysmäärän juoksijoita.

Tytöt 7 -sarjassa (0.5 km) Martta Huppunen oli kolmas, Iiris Niemi kuudes ja Hertta Niemi kahdeksas. 

Pojat 7 -sarjassa (0.5 km) Luukas Huppunen kirmasi seitsemänneksi.

Tytöt 9 -sarjassa (1.6 km) Saara Huppunen kiisi upeasti kolmanneksi ja Kerttu Niemi oli seitsemäs.

Pojat 11 -sarjassa (3.3 km) Leevi Lehtikangas pinkoi kolmanneksi.

Tytöt 15 -sarjassa (3.3 km) Taina Puumalainen nappasi itselleen pronssin ja Veera Rautiainen oli kahdeksas.

Naisten kovatasoisessa kilpasarjassa (6,6 km) Maria Luoma-Aho oli 11:s ja Janna Niemi 13:s. 

Miesten todella kovatasoisessa kilpasarjassa (10 km) kuntoaan etsivä Teemu Huppunen oli kymmenes. 

Hölkkäsarjassa (10 km) Juha Niemi nautiskeli kevätsäästä ja upeasta reitistä.


Tapahtuman kruunasi Saara Huppusen arvonnasta voittama pääpalkinto eli polkupyörä!

MUNAHÖLKKÄ TULOKSET 21.4.2014


TYTÖT 7V.   

1 Helmi Vaahtovuo Hamina 3,11 
2 Selma Linden Elimäen Vauhti 3,12 
3 Martta Huppunen Iitin Pyrintö 3,15 
4 Hilma Hyyrynen Elimäen Vauhti 3,21 
5 Maria Tasa Vehkalahden Veikot 3,22 
6 Iiris Niemi Iitin Pyrintö 3,35 
7 Sara Niemi Metsäkylän Kurssi 3,45 
8 Hertta Niemi Iitin Pyrintö 3,47 
9 Annu-Lotta Hämäläinen Kouvola 3,54 
10 Aada Pakkanen Metsäkylän Kurssi 3,59 
11 Emilia Uutela Hirvelän Hirvet 4,11 
12 Oona Ahonen Kotka 4,16 
13 Sara Ahonen Kotka 4,17 
14 Rosa Häkkänen Kotka 4,20 
15 Suvi Sipari Selänpään Jäykät 4,22 
16 Katariina Tasa Vehkalahden Veikot 4,35 
17 Aada Puhakka Vehkalahden Veikot 4,43 
18 Hertta Niemelä Metsäkylän Kurssi 4,57 
19 Heini Suunäkki Metsäkylän Kurssi 5,18

POJAT 7V.   

1 Onni Kirkkopelto Vehkalahden Veikot 2,45 
2 Severi Sakkara Elimäen Vauhti 2,53 
3 Veikka Porkka Karhulan Katajaiset 3,03 
4 Jere Pylvänäinen Anjalan Liitto 3,05 
5 Väinö Turklin Metsäkylän Kurssi 3,20 
6 Jimi Tuominen Saivikkalan Kiisto 3,32 
7 Luukas Huppunen Iitin Pyrintö 3,35 
8 Eemil Kiintola Anjalan Liitto 3,46 
9 Onni Häkkänen Kotka 3,47 
10 Oiva Hotari Metsäkylän Kurssi 4,02 
11 Tuomas Rikka Karhulan Katajaiset 4,04 
12 Leo Piipponen Kotka 4,36 
13 Elias Piipponen Kotka 5,02 

TYTÖT 9V.   

1 Amalia Lindén Elimäen Vauhti 7,18 
2 Roosa Heikkinen Vehkalahden Veikot 7,33 
3 Saara Huppunen Iitin Pyrintö 7,34 
4 Edit Merivirta Karhulan Katajaiset 7,37 
5 Ansela Siimes Karhulan Katajaiset 8,34 
6 Heini Enberg Metsäkylän Kurssi 8,37 
7 Kerttu Niemi Iitin Pyrintö 8,50 
8 Nanna Hyyrynen Elimäen Vauhti 9,09 
9 Emilia Kiintola Anjalan Liitto 9,25 

POJAT 9V.   

1 Eetu Pakkanen Metsäkylän Kurssi 7,20 
2 Lauri Mattila Valkealan Kajo 7,23 
3 Miro Tuominen Saivikkalan Kiisto 7,40 
4 Iikka Heijari Vehkalahden Veikot 7,42 
5 Juho Rautamies Keravan Pesisjuniorit 8,02 
6 Eemeli Uutela Hirvelän Hirvet 8,05 
7 Väinö Kuukka Metsäkylän Kurssi 8,32 
8 Alpo Hotari Metsäkylän Kurssi 8,47 
9 Perttu Toikka Metsäkylän Kurssi 8,49 
10 Niki Myllylä Hirvelän Hirvet 8,54 
11 Roope Sakkara Elimäen Vauhti 9,01 

TYTÖT 11V.  

1 Ida Heikkinen Vehkalahden Veikot 15,25 
2 Henni Hyyrynen Elimäen Vauhti 17,27 
3 Elisa Rikka Karhulan Katajaiset 18,23 
4 Aino Turklin Metsäkylän Kurssi 18,28 
5 Annika Tammela Kotka 18,32 
6 Saana Kuukka Metsäkylän Kurssi 19,40 
7 Selja Korpelainen Mikkeli 19,53 

POJAT 11V.  

1 Benjamin Tasa Vehkalahden Veikot 13,27
2 Wäinö Hautala Lahden Ahkera 13,37
3 Leevi Lehtikangas Iitin Pyrintö 13,56
4 Aapo Hyppönen Karhulan Katajaiset 14,06
5 Henri Viljola Helsingin Kisaveikot (HKV) 14,06
6 Juho Innanen Vehkalahden Veikot 15,05
7 Lassi Mansikkamäki Karhulan Katajaiset 16,14
8 Jonne Kotiranta Metsäkylän Kurssi 17,35
9 Elias Suurnäkki Kuusankosken Kisa 17,48
10 Otro Kettunen Karhulan Katajaiset 18,44
11 Taneli Kiilavuo Metsäkylän Kurssi 29,45

TYTÖT 13V.  

1 Vilja Kauranen Espoon Tapiot 13,09 
2 Venla Peltola Lappeenrannan Urheilumiehet 13,19 
3 Elisa Mattila Valkealan Kajo 13,23 
4 Venla Rantala Karhulan Katajaiset 13,37 
5 Vilma-Leena Virtanen Vehkalahden Veikot 13,47 
6 Aada Miskala Mikkelin Kilpaveikot 14,21 
7 Viola Tyynilä Karhulan Urheilijat 14,32 
8 Liisa Peltonen Hirvelän Hirvet 15,49 
9 Olivia Tyynilä Karhulan Urheilijat 17,11 
10 Eevi Heijari Vehkalahden Veikot 17,36 
11 Julia Valjus Karhulan Urheilijat 18,43 
12 Pinja Korpelainen Mikkeli 19,34 

POJAT 13V.  

1 Walte Hautala Lahden Ahkera 12,02 
2 Olli-Pekka Laitila Karhulan Katajaiset 12,27 
3 Emil Liekari Valkeala 12,31 
4 Eelis Uitto Viipurin Urheilijat 12,40 
5 Julius Sorsa Karhulan Katajaiset 13,19 
6 Jerry Kotiranta Metsäkylän Kurssi 14,05 
7 Henri Enberg Metsäkylän Kurssi 14,09 
8 Juha Sipari Valkealan Kajo 14,14 
9 Jouni Hannula Ylämaan Pyrkijät 14,49 
10 Aaro Takanen Vehkalahden Veikot 14,56 

TYTÖT 15V.  

1 Kia Heiskanen Pyhtään Yritys 12,21 
2 Janette Hanski Karhulan Urheilijat 12,32 
3 Taina Puumalainen Iitin Pyrintö 13,02 
4 Henna Pylvänäinen Anjalan Liitto 13,21 
5 Eleonoora Olkkonen Anjalan Liitto 13,33 
6 Alisa Hyytiäinen Karhulan Katajaiset 13,37 
7 Katriina Moilanen Heinolan Isku 13,58 
8 Veera Rautiainen Iitin Pyrintö 15,18 

POJAT 15V.  

1 Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 26,22 
2 Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot 26,24 
3 Mikael Lindén Elimäen Vauhti 27,26 
4 Pyry Mattila Kouvolan Suunnistajat 28,13 
5 Aapo Tilli Vehkalahden Veikot 30,45 
6 Saku Hakulinen Vehkalahden Veikot 30,46 
7 Jari Innanen Vehkalahden Veikot 1.06,06 

NAISET 17V. 

1 Inka Sakkara Elimäen Vauhti 35,45

MIEHET 17V. 

1 Okko Kettunen Karhulan Katajaiset 23,54 
2 Akseli Kuusimaa Karhulan Katajaiset 25,52 
3 Valtteri Heikkinen Vehkalahden Veikot 26,42 
4 Samu Pylvänäinen Anjalan Liitto 27,14 
5 Samu Takanen Vehkalahden Veikot 28,38 

NAISET 6,6km

1 Johanna Mertanen Karhulan Urheilijat 28,38 
2 Johanna Rantala Vehkalahden Veikot 28,53 
3 Seija Nurmi Kerkkoon Urheilijat 29,03 
4 Hanna Kaipiainen Kymen Vetokoiraseura 29,23 
5 Annika Mertanen Karhulan Urheilijat 29,31 
6 Tuula Voutilainen Porvoon Urheilijat 31,13 
7 Henna Mäkinen Karhulan Katajaiset 31,16 
8 Marika Langenoja-Suvitei Kouvolan Uimarit 32,31 
9 Armi Kallunki-Pekkola Ruotsinpyhtään Kisailijat 33,04 
10 Anu Sorsa Kouvola 33,31 
11 Maria Luoma-Aho Iitin Pyrintö 33,41 
12 Niina Simola Kymen Urheiluveteraanit 34,03 
13 Janna Niemi Iitti 34,43 
14 Vessu Sakkara Elimäen Vauhti 38,06 

MIEHET 10km

1 Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset 33,01 
2 Ole Halonen Kalamiehet Halonen 33,37 
3 Sami Maamela Anjalan Liitto 35,06 
4 Lari Takanen Vehkalahden Veikot 35,25 
5 Tuomas Naakka Kymin Koskenpojat 35,29 
6 Lauri Vuorinen Karhulan Katajaiset 35,47 
7 Janne Sakkara Elimäen Vauhti 35,52 
8 Jari Uusitalo Porvoon Urheilijat 36,45 
9 Arto Peltola Sippolan Kunto 37,16 
10 Teemu Huppunen Iitin Pyrintö 37,31 
11 Tommi Leinonen Vaajakosken Kuohu 37,40 
12 Timo Ronkainen ISSLE 38,29 
13 Esa Katajamäki Elimäen Vauhti 38,47 
14 Martomaa Esa Vehkalahden Veikot 38,52 
15 Mika Sorsa Kouvola 38,56 
16 Petri Lindholm Vehkalahden Veikot 39,01 
17 Riku Mikkonen KarPr 39,06 
18 Juha Vainio Vehkalahden Veikot 39,53 
19 Janne Puhakka Vehkalahden Veikot 40,10 
20 Topi Kupias Anjalan Liitto 40,25 
21 Jarno Kiintola Liikuntaseura JPS-75 40,45 
22 Janne Tuominen RCK 41,29 
23 Jarmo Tulkki Virolahden Sampo 41,57 
24 Erik Parikka Karhulan Katajaiset 42,20 
25 Markus Tylli Miehikkälän Vilkas 43,02 
26 Timo Espo Ruotilan Reipas 45,12 
27 Aleksei Samontsik Haminan Ponteva 46,17 
28 Jyrki Lommi Karhulan Urheilijat 48,10 
29 Matias Niemelä Tammijärven Ponnistus 49,50 
30 Asmo Greijus Anjalan Liitto 55,11 
31 Joni Puhakka Kotka 58,12 

HÖLKKÄ 6,6km

Ulla Mertanen Kotka 35,51 
Suvi Blixt Virolahti 31,09 
Virve Viljola HKV 35,13 
Lauri Ollitervo Old Horse 28,12 
Nelli Koivu Metsäkylän kurssi 48,04 
Minttu Kauppila Virolahden Sampo 48,04 
Johanna Tuominen Heinolan Isku 34,00 
Jasmin Tuominen Kirkonkylän Kisa 44,26 
Birgit Uutela Valkeala 40,47 
Ilpo Kakko Mäntyharju 31,32 
Leena Hämäläinen Hamina 33,38 
Aniina Heikkinen Vehkalahden Veikot 35,44 
Arja Härmä Inkeroinen 32,06 
Marjo Peräkylä Ruotsinpyhtää 35,14 
Eljas Hietanen Porvoon Urheilijat 31,16 
Saila Kettunen Karhulan Katajaiset 35,19 
Sari Hautala Lahden Ahkera 28,27 
Minna Heijari Vehkalahden Veikot 33,26 
Iida Heijari Vehkalahden Veikot 35,51 
Zaida Öhman Kotka 41,46 
Jukka Majander Porvoon Urheilijat 31,13 

HÖLKKÄ 10km

Riku Kotola Kotka 56,03 
Mia Kotola Kotka 56.01 
Jari Hyytiäinen Kotka 46,27 
Anna-Mari Hämäläinen Kouvola 54,51 
Patrik Blomqvist Karhulan katajaiset 49,37 
Matti Toppari Espoon Tapiot 54,29 
Marianne Lehtovaara Helsinki 50,52 
Juha Korhonen OP-Pohjola 49,53 
Juha Niemi Iitin Pyrintö 52,09 
Anna Seppä Kotka 56,01 
Juhani Hytönen Dynamo Hesinki 44,43 
Aulis Kilpeläinen Korson Kengurut 46,08 
Heikki Koso Kouvola 45,59 
Matti Marttila Kouvola 46,34 
Juuso Anttila Metsäkylän Kurssi 50,22 
Jani Viljola HKV 39,58 
JP Rantanen Sysmä 54,51 
Tiina Pohjalainen Helsinki 43,23 
Antti Häkkänen Hotarin Vire 43,12 
Arto Peräkylä Ruotsinpyhtää 50,49 
Markku Ahonen Kotka 44,04 
Jaana Kivekäs Hamina 49,23 
Anssi Paakala Kymen Urheiluveteraanit 46,38 
Juha Rantala Kymen Urheiluveteraanit 40,03 
Jari Turtiainen Valkealan Kajo 40,59 
Ville Taussi Kotka 41,30 
Saku Kirkkopelto Vehkalahden Veikot 41,07 
Juha-Matti Olkkonen Anjalan Liitto 47,23 
Josefina Olkkonen Anjalan Liitto 47,13 
Tapio Rinne Xtri Lahti 46,33 
Mikko Kansikas Pilkanmaan Pilke 53,49 
Hannu Alastalo Kuusankoski 47,37 
Eeva Kuuri-Riutta Kouvola 57,16 
Antti Heinola Kouvola 57,16 
Jarmo Lehtomäki Sippolan Kunto 46,41 
Veikko Niemi Anjalan Liitto 46,48 
Väinö Hakkarainen Dynamo Hesinki 46,27 
Matti Hytönen Hamina 1.15,47 
Jari Tinkanen Karhulan Katajaiset Juoksuklubi 47,06 
Paula Siimes Karhulan Katajaiset 45,25 
Tero Helli Xtri Lahti 42,58 
Kalevi Pahkala Voikkaan Viesti 51,24